Birgi Gölcük Fotoğraf Gezisi

24 Mart 2019 Pazar günü Birgi Gölcük Fotoğraf Gezimizi gerçekleştirdik.

Mart ayı etkinlik planımız dahilinde yer alan il dışı fotoğraf gezimizi İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle adeta bir açık hava müzesi olan Birgi Köyü ve Ödemiş’i çevreleyen Bozdağlar’da bulunan çevresi cam ormanları, kestane ve ceviz ağaçlarıyla süslü doğa cenneti olan Gölcük’e düzenledik.

Keyifli geçen yolculuğumuzun ardından ilk durağımız Birgi Köyü oldu. Gecmisten bu yana bir çok uygarlığın yaşayışına şahit olan Birgi 13. ve 14. Yüzyıllarda Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yaptıktan sonra Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. Her medeniyet bu şirin Ege köyüne kendinden izler bırakmış ve bu izler gecmisten günümüze kadar gelmiştir. Birgi’de bulunan tarihi Birgi Evleri, Çakırağa Konağı, Ulu Cami, Derviş Ağa Camii, Hatuniye ve İmam Birgivi türbelerini gezip fotoğraflarken kendimizi tarihin derinliklerinde bulduk. Daha sonra kendimizi Birgi sokaklarına bırakıp samimi sıcak insanlarıyla muhabbet edip eşsiz doğal güzellerini seyre daldıktan hemen sonra ikinci durağımız olan Gölcük’e doğru yola koyulduk.

Bozdağlar’ın zirvesinde bulunan Gölcük bizi yemyeşil bitki örtüsü, sessiz sakin ve huzurlu ortamıyla bizi karşıladı. Gölü, etrafındaki doğal güzellikleri ve yöresel ürünler pazarını fotoğraflayıp dolu dolu geçen bir gezimizi daha geride bıraktık.

Bir gün şehrin karmaşasından uzaklaşıp tarihe yolculuk etmeye ve doğa ile başbaşa kalmaya ihtiyacınız olursa Birgi köyü ve Gölcük’un bunun için biçilmiş kaftan olduğunu belirtip gezimize katılım sağlayan tüm fotoğraf dostlarımıza teşekkür ederiz.